7 مهر، روز ایمنی و آتش نشانی (آموزش خاموش کردن انواع چسب‌ها)

7 مهر، روز ایمنی و آتش نشانی

در روز 7 مهر 1359 وقتی که دشمن بعثی به پالایگاه آبادان حمله هوایی کرد، آتش نشانان برای مهار آتش به منطقه اعزام شدند که در حین عملیات هواپیماهای عراقی مجددا اقدام به بمباران پالایشگاه کردند که منجر به شهادت تعداد زیادی از آتش نشانان شد. به همین دلیل 7 مهر روز ایمنی و آتش نشانی در ایران نام گذاری شده است.

اطفا حریق شامل مجموعه اقداماتی است که بوسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش انجام می‌گیرد. به مناسبت روز آتش نشان در این مقاله سعی داریم تا مواد خاموش کردن چسب آتش گرفته را معرفی کنیم.

موادی که به عنوان خاموش کننده به کار می‌روند در 4 گروه دسته بندی می‌شوند، این 4 گروه شامل:

  • مواد سردکننده (آب، CO2 )
  • مواد خفه کننده (کف، CO2 ، خاک، ماسه)
  • مواد رقیق کننده هوا (N2, CO2)
  • مواد محدود کننده آتش‌های زنجیره‌ای شیمیایی (پودرهای مخصوص)

آب

استفاده از آب برای کنترل حریق یکی از ساده ترین روش‌ها و در عین حال یکی از موثرترین روش‌ها برای اطفای حریق می‌باشد. آب بسیار ارزان و فراوان است، ویسکوزیته پایین و قابلیت انتقال آسان داشته و در مجاری مختلف به راحتی جاری می‌شود و نفوذ پیدا می‌کند.

چسب‌هایی که به وسیله خنک کردن با آب خاموش می‌شوند: سیلیکون GI200 رازی – سیلیکون مرسی رازی – سیلیکون حرارتی رازی - سیلیکون رازی سیل - سیلیکون رازی فلکس - سیلیکون پلی اورتان

 

کف آتش نشانی

این کف به صورت محلول تهیه می‌گردد و هنگام پاشیده شدن توسط سر لوله کف ساز با هوا و آب مخلوط شده و حباب می‌سازد. این کف روی حریق را پوشانده و مانع رسیدن اکسیژن به آن می‌شود.

چسب‌هایی که به وسیله کف خاموش می‌شوند عبارتند از: چسب یک دو سه رازی (رازیفیکس) - چسب PVC رازی - پی وی سی فشارقوی رازی - چسب آهن رازی - چسب کرافت رازی - چسب همه کاره رازی (Allplast)

 

پودرهای خاموش کننده

برای خاموش کردن مواد شیمیایی مانند چسب یکی از راه‌های متداول و ساده برای خاموش کردن آتش از طریق خفه کردن حریق است. پودرهای شیمیایی روی حریق پاشیده شده و باعث پوشانده شدن و جلوگیری از رسیدن اکسیژن می‌گردد.

چسب‌هایی که توسط پودرهای خاموش کننده، کنترل و خاموش می‌شوند عبارتند از: سیلیکون نیوترال پرستیژ رازی - چسب اینستنت رازی - دوقلوی شفاف رازی - دوقلوی رنگی رازی - چسب فولاد رازی

 

 

گاز CO2

 دی اکسید کربن گازی است غیر سمی، بی بو و غیرقابل احتراق که می‌توان از آن به عنوان یکی از خاموش کننده‌ها استفاده کرد. این گ

 چسب‌های تولید شده توسط شرکت شیمیایی رازی، از مواد شیمیایی تشکیل شده‌اند و هنگام آتش سوزی باید دقت شود تا هرنوع چسب توسط خاموش کننده مخصوص خود کنترل و خاموش شود. در جدول زیر اسامی چسب‌های رازی به همراه خاموش کننده‌های آن را به شما معرفی میکنیم.

کالا

خاموش کننده

کالا

خاموش کننده

کالا

خاموش کننده

سیلیکون حرارتی

آب – گاز CO2

چسب PVC

CO2-آب -کف

چسب ماتیکی رازی

گاز CO2 - آب

سیلیکون جی آی 200

آب – گاز CO2

پی وی سی فشارقوی

CO2-آب -کف

چسب قطره‌ای

گاز CO2 – پودر - آب

سیلیکون رازی سیل

آب – گاز CO2

چسب آهن

CO2-آب -کف

چسب چوب وینول

گاز CO2-آب -کف

سیلیکون مرسی

آب – گاز CO2

چسب اینستنت

CO2-اب-پودر

چسب چوب راش

گاز CO2 - آب

سیلیکون رازی فلکس

آب – گاز CO2

چسب

طراحی و توسعه : نونگار پردازش تمامی حقوق محفوظ است

© 2018 DESIGNED BY no negar . ALL RIGHTS RESERVED