چسب رازی، یادگار زکریای رازی

محمد زکریای رازی شیمی‌دان، پزشک و فیلسوف ایرانی متولد 251 ه.ق در شهر ری است. پنجم شهریور ماه روز بزرگداشت این شیمی‌دان بزرگ و کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) است. زکریای رازی نه تنها در زمینه خدمت به علم پزشکی و داروسازی نامی برتر در تاریخ دارد بلکه در عرصه‌های مختلفی چون فلسفه و تالیف آثار مختلف هم نشانی ماندگار از خود برجای گذاشته است.

رازی از نخستین کسانی بود که تاثیر بسیاری در علم شیمی داشت. وی در کتاب سر الاسرار مواد را به سه گروه جمادی، طبقه بندی کرد. کشف ‌های بسیاری به رازی نسبت داده می ‌شود؛ از جمله الکل، اسید سولفوریک، اسید کلریدریک اکسید آرسنیک یا مرگ موش، اسید سیتریک و او نخستین پزشکی است که داروهای سمی آلکالوئیدی ساخت و از آنها برای درمان بیمارانش بهره گرفت.

زکریای رازی بزرگ مردی است که اعتبار نامش در تاریخ دانش بشری همواره یاد‌آور نگرش اصیل همه دانشمنـدان ایرانی بـه ارزش مقولـه تحقیـق و تجربـه بـوده و هسـت. نام شرکت رازی نیز از این شیمیدان بزرگ ایرانی گرفته شده است.

شرکت شیمیایی رازی یکی از بزرگترین تولید کنندگان چسب در ایران، نام خود را از این شیمی‌دان بزرگ گرفته است. نام رازی از آن دست نام‌هایی است که از دهه ۶۰ تا کنون در خاطره جمعی مردم باقی مانده است. شرکت رازی روز بزرگداشت این عالم فرهیخته را به جامعه شیمی‌دانان و داروسازان کشور تبریک و تهنیت عرض می‌نماید.

طراحی و توسعه : نونگار پردازش تمامی حقوق محفوظ است

© 2018 DESIGNED BY no negar . ALL RIGHTS RESERVED