تعمیر عینک با چسب رازی

عینک وسیله‌ای بسیار ظریف و حساس است که در طول روز از آن استفاده می‌کنیم. با توجه به ظرافت عینک و همچنین فعالیت‌های روزانه و حواس پرتی‌های مکرر پیش می‌آید که دچار آسیب شود. از آن‌جایی که در برخی موارد دسترسی به عینک‌سازی امکان پذیر نیست و یا ممکن است مدت زمانی طول بکشد، باید خودتان دست به کار شوید و شکستگی‌های عینک را تعمیر کنید.

در این مطلب به شما آموزش خواهیم داد که چگونه در مواقع اضطراری دست به کار شوید و عینک خود را با چسب‌های قطره‌ای و دوقلوی شفاف تعمیر کنید.

وسایل مورد نیاز:

  • سنباده نرم (کاغذی)
  • چسب قطره‌ای رازی (یا چسب دوقلوی شفاف رازی)
  • پارچه نرم
  • دو عدد کش
  • خط کش یا یک تکه چوب (اندازه داخل فریم عینک)

تعمیر پل شکسته عینک با چسب رازی

راز بزرگ نتیجه خوب در تعمیر عینک با چسب «تمیز کردن» و «ثابت نگهداشتن» عینک هنگام کار است.

تمیز کردن و آماده سازی سطح عینک جهت چسباندن: اگر می‌خواهید سطوح عینک به خوبی به یکدیگر متصل شوند باید در نظر داشته باشید که صاف کردن دو طرف سطوحی که می‌خواهید به یکدیگر بچسبانید کاملا صاف باشد. ممکن است عینک در اثر شکستگی برجستگی‌هایی ریز در ناحیه اتصال داشته باشد که موجب عدم اتصال خوب و یا کثیف کاری شود. سپس توسط حلال‌هایی که در دسترس عموم است مانند استون یا پدهای استون سطح مورد نظر را تمیز می‌کنیم.

 

چسب زدن محل اتصال

قبل از شروع به چسب زدن محل شکستگی عینک ابتدا روی شیشه‌های عینک را با پارچه بپوشانید به طوری که امکان نفوذ و ریخته شدن چسب روی آن نباشد. سپس با دو عدد کِش پارچه‌ها را به خوبی روی شیشه‌های عینک ثابت کنید تا در حین انجام کار تکان نخورد.

بعد از اینکه از انجام این کار اطمینان حاصل کردید، چسب قطره‌ای رازی را به مقدار مورد نیاز، طوری که از سطح شکستگی بیرون نزند روی یک قسمت ریخته و طرف دیگر عینک را روی آن قرار دهید.

به مدت 30 ثانیه دو طرف را نگه داشته و محکم فشار دهید تا چسب قطره‌ای رازی کمی خشک شده و اتصال اولیه برقرار شود.

بعد از آن اجازه دهید تا چسب مدت زمان بیشتری بماند و استحکام لازم را ایجاد کند.

چسب دوقلوی شفاف: جهت استفاده از چسب دوقلوی شفاف رازی می‌بایستی ابتدا به مقدار مساوی از هردو چسب را درون ظرف پلاستیکی که داخل بسته بندی (جعبه) چسب دوقلو موجود است ریخته و بهم‌زده شود و قبل از سفت شدن چسب (بهترین زمان 4 دقیقه) چسب را جهت ترمیم عینک همانند روش قبلی استفاده نمایید.

ثابت نگهداشتن: جهت ثابت نگهداشتن عینک به منظور اینکه چسب به طور کامل خشک شود می‌توانید از یک تکه چوب یا خط کش در بین آن استفاده کنید تا از خم شدن عینک جلوگیری نمایید. به شکلی که عینک در حالت باز و ثابت بماند.

در صورتی که از چسب دوقلوی شفاف رازی استفاده کردید می‌بایست عمل ثابت نگهداشتن را با دقت بیشتری انجام دهید. چرا که چسب دوقلوی شفاف رازی به کمی زمان بیشتری نسبت به چسب قطره‌ای جهت ایجاد استحکام نیاز دارد.

پس از آنکه تمامی مراحل به طور کامل انجام شده عینک را در سطحی صاف قرار داده و از تکان دادن آن و یا استفاده از خودداری کنید تا زمانی که پُل عینک به خوبی بچسبد.

پ.ن: در صورتی که بیرون زدگی از محل اتصال چسب مشاهده کردید می‌توانید با سنباده نرم چسب‌های اضافی را خراش داده و سطح آن را صاف کنید. دقت داشته باشید که به رنگ عینک آسیب وارد نشود و سپس با استون بقیه قسمت‌ها را تمیز کنید

مراحل گفته شده را علاوه بر پُل میانی عینک می‌توانید برای دسته عینک نیز استفاده کنید.

 

تهیه و تنظیم: مهندس امیر اقبال – مدیر تحقیق و توسعه و مدیر بخش آموزش‌های فنی رازی

طراحی سایت شرکتی نونگار پردازش

© 2018 DESIGNED BY nonegar . ALL RIGHTS RESERVED