چگونه چسب را از روی فرش پاک کنیم؟

فرش یکی از محبوب ترین کفش پوش ها در نظر ایرانیان است و عموما افراد دقت زیادی در نگهداری و مراقبت از آنها دارند. اما گاهی ریختن موادی به صورت ناخواسته روی فرش افراد را به درد سر می اندازد. مخصوصا زمانی که فرزندان خانواده قصد ساخت کاردستی با چسب  را دارند این موضوع زیاد پیش می آید. پاک کردن چسبی که روی فرش یا موکت ریخته است کار هر کسی نیست و به نوعی کاری تخصصی تلقی میشود که باید با دقت زیاد انجام گردد.

مواد لازم :

ابتدا موارد زیر را آماده کنید:
چاقو ( سعی کنید چاقو خیلی برنده و تیز نباشد و سعی کنید از چاقو های کره خوری استفاده نمایید)
آب
پارچه پنبه ای
سرکه سفید


مراحل اصلی کار

اگر لکه ی چسبی که ایجاد شده مربوط به گذشته است در ابتدا چسب را مرطوب کنید تا حالت تازگی به خود بگیرد و منعطف تر شود . سپس با استفاده از چاقو به آرامی چسب را بردارید و کاملا بتراشید.
آب گرم را کم کم روی چسب بریزید و لکه را پاک کنید
در هر مرحله از کار لایه سطحی چسب از بین میرود و هرچه ادامه دهید لایه لایه چسب برداشته می شود. نکته مهم این است که در همه مراحل کارتان مراقب باشید زمان تراشیدن چسب، به فرش یا موکت فشار وارد شود و آسیبی به فرش یا موکت نرسد.سعی کنید به زور این کار را انجام ندهید.
مطلبی که ذکر شد در عین سادگی خیلی مهم است زیرا بسیاری از افراد بدون در نظر گرفتن مرحله ی بالا شروع به پاکسازی لکه میکنند بنابراین حجم زیادی از لکه چسب باقی میماند.
پس از اینکه مقدار قابل توجهی از لکه چسب را برداشتید مقدار کمی سرکه سفید را روی لکه بگذارید و بگذارید چند دقیقه ای سرکه سفید روی لکه بماند.
سپس با استفاده از ترکیب آب و صابون و مایع ظرف شویی لکه را شستشو دهید و در همین حین با پارچه نخی سعی کنید تا لکه چسب را از روی فرش بردارید .

احتمالا بعد از انجام این مراحل مقدار قابل توجهی از لکه پاک شده است و لکه کمرنگ شده است. می‌توانید مراحل را دوباره انجام دهید تا به مرور لکه کم رنگ تر شود .دقت داشته باشید که بعد از اتمام کار حتما فرش را خشک نمایید.