پاک کردن چسب قطره‌ای از روی پوست

چسب قطره‌ای اصطلاحا به چسب‌های گفته می‌شود که در مدت زمان بسیار کمی خشک می‌شوند و کاربردهای بسیار زیادی دارند. در زمان کار با این چسب‌ها شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در عرض چند ثانیه دست‌های شما آغشته به چسب شود و یا به شی‌هایی که در حال کار با آن هستید بچسبد. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای از بین بردن آثار چسب از روی سطوح مختلف و به خصوص پوست وجود دارد.

1- ابتدا سعی کنید آن را از روی پوست جدا کنید (پوست‌های غیرحساس)

قبل از اینکه بخواهید چسب را از پوست خود جدا کنید، ابتدا کمی صبر کنید تا چسب خشک شود و تبدیل به لایه نازکی شود. سپس با یک انگشت اقدام به کندن تکه‌های چسب از روی پوست کنید. در صورتی که حین کندن چسب از روی پوست احساس درد کردید یا مشاهده کردید که پوست بلند می‌شود فورا کندن چسب را متوقف کنید.

2-  چسب قطره‌ای خشک شده روی پوستتان را خیس کنید

برای  شل شدن چسب از روی پوست قسمت مورد نظر با آب گرم خیس نمایید و سپس با صابون به صورت ملایم روی پوست به مدت 30 تا 60 ثانیه بکشید و سپس سعی کنید چسب را به آرامی از روی پوست پاک کنید. توجه داشته باشید شاید نیاز باشد چند بار این کار را تکرار کنید.

همچنین می‌توانید به جای آب، ترکیبی از آبلیمو و آب را استفاده کنید. اسید موجود در آبلیمو می‌تواند به خورده شدن چسب کمک کند.

3-  استفاده از استون و پَد استون دار

پیشنهاد می‌شود افرادی که پوست ضخیم‌تری دارند از استون استفاده کنند. استفاده از استون ممکن است در افرادی که پوستی حساس و لطیفی دارند حساسیت ایجاد کند و باعث تحریک پوستشان شود.

در ابتدا سعی کنید از روش خیس کردن چسب آن را از روی پوست جدا کنید. در صورتی که موفق به این کار نشدید از یک پاک کننده لاک ناخن که دارای «استون» هستند استفاده کنید.

استون را به قسمت‌های مورد نظر زده و آن را بمالید تا چسب نرم شود سپس اقدام به جدا کردن آن نمایید.

توجه داشته باشید در هنگام استفاده از استون، آن را به پنبه نمالید و حتی المقدور از پَدهای استون دار موجود در بازار استفاده نمایید.. زیرا این امر می‌تواند موجب ایجاد واکنش شده و در صورت ایجاد جرقه یا استعمال دخانیات به سرعت شعله‌ور شود.

4 – استفاده از روغن مارگارین یا روغن زیتون

اگر پوستی حساس دارید ممکن است چرب کردن ناحیه آغشته شده به چسب به کمک شما آید. روغن مارگارین را مرتبا روی محل مورد نظر بزنید و اجازه دهید چسب به آرامی جدا شود. در صورتی که روغن مارگارین ندارید می‌توانید از روغن زیتون استفاده کنید.

5- استفاده از مواد شوینده

مواد شوینده مانند مایع لباسشویی (با هر مارک یا برندی) را با آب گرم مخلوط کنید و حدود 20 دقیقه روی محل مورد نظر بمالید تا چسب از حالت ضخیم به نازک تبدیل شود، سپس چسب را جدا نمایید. در صورتی که برای قسمت کوچکی از پوست استفاده می‌کنید (مانند نوک انگشتان)، یک چهارم لیوان مواد شوینده را با 1 لیوان آب گرم مخلوط کنید.

خواهشمند است دقت فرمایید تمامی مطالب گفته شده طبق منبع www.WIKIHOW.com بوده و ترجمه آن به فارسی درآمده است و همیشه باید دقت کرد در خصوص موارد و عوارض مختلف ناشی از چسب قطره‌ای حتما باید به پزشک مراجعه کرد.